Do prowadzenia niektórych jednostek pływających potrzebne są specjalne uprawnienia. Do tej grupy należy również skuter wodny.

Skuterami wodnymi nazywamy małe statki o napędzie mechanicznym, jedno, dwu oraz 3-osobowe. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem obowiązek posiadania patentu sternika motorowodnego dotyczy prowadzenia maszyn o mocy silnika powyżej 10 kW (ok. 13KM). Skuter wodny, choć jest mniej wymagający niż żaglówka, wymaga od użytkownika konkretnej wiedzy i umiejętności. Do ich uzyskania, konieczne jest ukończenie kursu sternika motorowodnego a następnie zdanie egzaminu. Patent uprawnia do prowadzenia łodzi motorowej bez ograniczeń po wodach śródlądowych, a łodzi z kadłubem do 12 m, w strefie dziennej – po wodach morskich do 3,5 km od brzegu. Minimalny wiek, w którym można się zacząć starać o patent, to 14 lat. Równocześnie do 16 roku życia nie wolno pływać skuterami o mocy silnika wyższej niż 60kW.

Gdzie można pływać skuterem wodnym?

W Polsce dostępnych jest wiele miejsc, w których możesz wybrać się na wodną przejażdżkę skuterem. Większość z nich występuje na północy Polski ale są wyznaczone miejsca też na południu kraju, na przykład Wisła w okolicach Krakowa. Królują oczywiście Mazury, jednak warto wejść na strony poszczególnych Regionów Zarządu Gospodarki Wodnej i przekonać się, które miejsca umożliwiają wodne szaleństwa. Chodzi tu przede wszystkim o strefę ciszy, zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym oraz zakaz wytwarzania fal.

Strefa ciszy to obszary, na których natężenie hałasu nie może przekraczać 45 dB. Nie wolno korzystać więc nie tylko ze skuterów, ale też quadów, motocykli czy głośnych samochodów. Dla porównania jeden skuter wodny emituje od 100 do aż 120 dB. Strefa ciszy obejmuje konkretne akweny wodne, a czasami również dodatkowe 500 m pasa dookoła linii brzegowej. Na przykład na stronie Mazury.info znajduje się spis takich jezior, gdzie za złamanie zasad można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Zakazy ruchu statków i wytwarzania fal występują najczęściej w kanałach, portach i rzekach, czyli miejscach, gdzie stoją zacumowane żaglówki lub pływają ludzie. Jeśli widzisz więc znak kolejno A-12 lub A-9, to o wodnych, skuterowych szaleństwach możesz niestety zapomnieć.

Skuter wodny to nie zabawka.

Osiąga bardzo duże prędkości w szybkim tempie. Choć jeżdżenie nim to świetna zabawa, to należy pamiętać, że upadek do wody z pędzącego skutera przypomina zderzenie z betonem i może być niebezpieczne. Dlatego konieczne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa:

1. Nie wolno sterować skuterem bez posiadania patentu.
2. Kamizelka ochronna oraz pianka to wyposażenie bez którego nie powinno się wsiadać na skuter.
3. Przed wypłynięciem należy sprawdzić przepustnicę oraz system chłodzący.
4. Do elementu ubrania lub nadgarstka należy przymocować tzw. zrywkę, która w razie upadku ze skutera wyłączy silnik.
5. Podczas jazdy należy obserwować otoczenie, aby bezpiecznie ominąć pozostałe pojazdy wodne oraz kąpiące się osoby.
6. Skutery wodne nie posiadają hamulca, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować prędkość jazdy.
7. W przypadku jazdy na skuterze jako pasażer należy słuchać się poleceń osoby kierującej.