Jak to jest z motorówkami, które polskie prawo nazywa “jachtami motorowymi”? Nie potrzebujemy uprawnień, jeśli poruszamy się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW. Dopuszcza się kierowanie mocniejszymi łodziami, o mocy nawet 75 kW ale w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona do 15 km/h. To oznacza, że do pływania modnymi skuterami typu jet-ski potrzebne są już zwykle uprawnienia.

Podstawowy patent daje uprawnienia Sternika Motorowodnego, który pozwala na prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz prowadzenie jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej. By zdobyć taki patent, wystarczy mieć skończone 14 lat. Aby wypłynąć dalej w morze, niezbędny będzie patent Motorowodnego Sternika Morskiego. Uzyskanie takiego dokumentu wymaga ukończenia osiemnastu lat i odbycie co najmniej dwóch morskich rejsów. Po uzyskaniu patentu można natomiast pływać po wodach morskich o długości kadłuba do 18 metrów – i bez ograniczenia mocy silnika. Do prowadzenia większych jachtów jest potrzebny już patent Kapitana Morskiego. Poza patentami, wydawane są też licencje na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających.

Co z pływaniem motorówkami nocą? Posiadając patent sternika, można pływać po przybrzeżnych terenach morskich tylko w porze dziennej. Po wodach śródlądowych teoretycznie pływać można o każdej porze, ale trzeba pamiętać o dodatkowym sprzęcie – na przykład o światłach.

Pływanie bez patentu może wiązać się z mandatem, który w zależności od przewinienia może wynosić od 20 do 500 złotych. Holowanie narciarza wodnego lub statku powietrznego bez stosownego dokumentu to także wykroczenie i podobnie jak wyżej może się wiązać nawet z 500 zł mandatem. Ponadto, spowodowanie wypadku na wodzie przez osobę nie posiadającą uprawnień jest traktowane podobnie jak doprowadzenie do wypadku samochodowego bez prawa jazdy – jest to przestępstwo.