Podstawowy patent daje uprawnienia Sternika Motorowodnego, który pozwala na pływanie wszystkimi motorówkami długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych oraz po przybrzeżnych wodach morskich (do 2 mil morskich od brzegu). By zdobyć taki patent, wystarczy mieć skończone 14 lat.

– W czasie trwania kursu należy się przygotować na każdą pogodę!
– Pamiętajcie o ubraniu się ciepło, szczególnie kiedy uczestniczycie w zajęciach odbywających się wiosną lub jesienią – na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie. Ciepła kurtka, a latem kurtka typu sztormiak lub wiatrówka będzie dobrym rozwiązaniem.
– Zabierzcie ze sobą notatnik i długopis.
– Konieczny będzie dowód osobisty/paszport lub legitymacja szkolna/studencka, zgoda rodziców jeśli jesteście osobami niepełnoletnimi.
– Warto mieć ze sobą w plecaku całe kompletne ubranie łącznie z bielizną, skarpetkami i butami w razie zamoczenia i lekką bluzę, czapkę (latem z daszkiem), okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem (latem).
– W miesiącach chłodniejszych pamiętajmy o rękawiczkach (nie muszą być żeglarskie, mogą być zwykłe rowerowe).
– Nie ma potrzeby zabierać niczego do jedzenia, podczas przerwy obiadowej można skorzystać z oferty restauracji i barów na terenie mariny.
– Kursanci mają do dyspozycji kawę i herbatę.